Dešimtioji BALTŲ VIENYBĖS DIENA Kupiškyje
Jubiliejinė BALTŲ VIENYBĖS DIENOS šventė prasidėjo rugsėjo 21 d. Etnografijos muziejuje, kur buvo surengta mokslinė konferencija „Mes baltai“. Visus susirinkusius kupiškėniškomis sutartinėmis pasveikimo kultūros centro folklorinio ansamblio „Kupkėmis“ ir folkloro ir paveldosaugos klubo „Jaunimo Ramuva“ sutartinių giedotojos. Labai gražią legendą apie Kupiškio piliakalnį pasekė rajono meras Dainius Bardauskas, tai buvo puikus rajono vadovo pasveikinimas, mitologiškai susietas su mūsų krašto paveldu. Sveikinimo žodį taip pat tarė Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėja Jurgita Trifeldienė.
Prieš pradėdamas skaityti pranešimą hum. m. dr. Vykintas Vaitkevičius etnografijos muziejui padovanojo ekspedicijos metu Baltarusijos kaime, apleistame name surastą staltiesę, kuria buvo užtiestas stalas, o žmonės, gyvenę ten, buvę kupiškėnai, jau išėję. Gerb. Vykinto pranešimas „Piliakalnių, milžinkapių ir alkų padavimų pasaulis“, pagrįstas pasakojimais, legendomis ir padavimais tarsi ragino, nepamirškime savojo paveldo, kurį mums paliko mūsų protėviai.
Istorikas, kraštietis Alvydas Totoris skaitė pranešimą „Kupiškio piliakalnio žvalgymai ir tyrinėjimai 19 a. pab. – 20 a.“.
Hum. m. dr. Andra Simniškytė Srimaitienė šią vasarą darė žvalgymus Kupiškio piliakalnyje. Buvo paimta net 150 mėginių. Tad ir jos pranešimas buvo „Kupiškio piliakalnio pažinimo link. 2017 m. geoarcheologinių žvalgymų rezultatai“. Labai džiugiai nuteikė šis pranešimas – piliakalnyje nustatyti mažiausiai du, o gal ir trys kultūriniai sluoksniai. Tai parodys archeologiniai tyrinėjimai vyksiantys jau kitais metais.
Hum m. dr. Daiva Steponavičienė pristatė sėlių genties 3-4 a. moters ir vyro archeologinius kostiumus bei skaitė pranešimą „Sėliškos aprangos ypatumai“.
Kupiškio kultūros centro Etninės kultūros skyriaus vadovės Almos Pustovaitienės pranešimas „Kupiškio krašto archeologinės ir mitologinės vertybės“ supažindino su šių vertybių padėtimi, organizuojamas folkloro ir paveldosaugos klubo „Jaunimo Ramuva“ ekspedicijas jų fiksavimui, rengiantis išleisti leidinį.
Po konferencijos koncertavo neofolkloro grupė iš Prūsos (Karaliaučiaus) RAMOWE RIKOITO.
22 d. vakare ant Kupiškio piliakalnio rinkosi žmonės į tradicine jau tapusią šventę „Baltų vienybės diena“. Visus pasitiko trijų baltų tautų – lietuvių, latvių ir prūsų – plevėsuojančios vėliavos bei ragų ir daudyčių gausmas, sklindantis iš salamiestėnų VIJŪNYTĖS ir vilniečių DIJŪTOS vyrų pučiamų trimitų.
Piliakalnis, nusėtas amatininkų bei tautodailininkų palapinėmis, priminė archaišką karinę stovyklą, ar tai senąjį mūsų protėvių kaimą, kuriame virė gyvenimas: kas puodus žiedė, kas trimitus ar skudučius pūtė, kas rūbus siuvo, kas kūjais mojavo, juostas pynė, karpinius karpė, kas šarvais vilkosi, senovinius kalavijus ir kirvius galando.
Tradicija tapo aukuro ugnies įžiebimas ir pagarbinimas. Autentišku būdu – titnagu ir skiltuvu ją įžiebė alytiškis – jotvingis Tomas Pacaitis, o visi giedojo ugnelei giesmę, garbino trijų baltų tautų žodžiais. Po to sukosi sutartinių ir karo dainų ratas. Gražia kupiškėniška šnekta visus pasveikino rajono meras Dainius Bardauskas.
Po sutartinių renginio vedančioji pristatė visus čia dalyvaujančius amatų meistrus, tautodailininkus, kulinarinio paveldo demonstruotojus, žolininkus, o po to pakvietė į svečių folklorinių ansamblių koncertą. Koncertavo folk. ans. – „Uzbonels“ iš Pasvalio Petro Vileišio gimnazijos su vadovu Sigitu Paliuliu, „Žemyna“ iš Pabiržės –vadovė Aušra Butkauskienė, „Liepu laipa“ iš Jumpravos (Latvija) vadovės Vita Talla ir Rūta Stepina, „Dijūta“ iš Viniaus ir vadovė Rūta Žarskienė ir garbūs svečiai iš Prūsos – „Ramowe Rikoito“ vadovas Glabbis Niktorius. Karinę programą parodė klubo „Pilėnai“ ir ordino „Gospitalieriai“ edukatoriai.
Jau sutemus buvo dainuojamos bendros lietuviškos, prūsiškos ir latviškos dainos, šokami bendri šokiai, į kuriuos įsitraukė daug jaunimo. Čia iniciatyvą rodė savi – kupiškėnai , tai folkloriniai ansambliai: „Kupkėmis“ ir „Vijūnytė“ vadovaujami Almos Pustovaitienės, „Zbitkai“ ir „Jaunimo Ramuva“ vadovė Daiva Palionienė, „Kupolė“ vadovė Asta Remeikienė. Taip pat Antašavos ir Šepetos Almos Adamkienės pagrindinių mokyklų mokiniai. Buvo sudegintas Rudens Lygiadienio simbolis – šiaudinis Ožys, kaip visų nesėkmių ir negandų atpirkėjas. Jau visai sutemus buvo užkurtas didysis laužas, savąją naują programą – Ugnies šokius pagal kupiškėniškas sutartines pademonstravo Kupiškio ugnies žonglieriai, vadovaujami Mariaus Skrupskio.
Darna ir vienybė telydi mus baltus dar ilgus ilgus amžius.
Kupiškio kultūros centro informacija