Skip to main content
Apžvalgos

Adomynės širdis – pono Adomo dvaras

By 17 rugsėjo, 20164 spalio, 2016No Comments

2016 metai paskelbti „Paveldo ir bendruomenių“ metais, todėl Kupiškio rajono Europos paveldo dienų renginiai šiais metais vyko Adomynės dvare. Taip atsitiko neatsitiktinai – Adomynės bendruomenės gyvenimas sukasi pono Adomo dvare: čia ne tik pagrindinės kaimo įstaigos įsikūrusios, čia vyksta visi bendruomenės renginiai, šventės. Pastaruoju metu bendruomenės saugomu dvaru ir jame organizuojamomis programomis labai domisi ir iš svetur atvykstantys turistai.

Tad rugsėjo 16 dieną Adomynės dvare susirinko gausus Kupiškio rajono mokyklų mokinių būrys, kuriuos pasitiko dvaro ponai – Adomynės bendruomenės nariai Marija ir Gaudentas Kuncės.  Renginyje taip pat dalyvavo Lietuvos respublikos Seimo narys Vytautas Saulis, Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas, Kupiškio rajono savivaldybės paveldosaugos specialistas Vytis  Zavackas, Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta  Aleknienė, Adomynės bendruomenės pirmininkė Virginija Pakalniškienė, Šimonių seniūnas Žydrūnas Vanagas ir kiti svečiai.

Edukacinius užsiėmimus ir pažintinę dvaro ekskursiją vedė Adomynės pedagogės: V. Pakalniškienė, Danguolė  Mašauskienė, Danutė  Vizbarienė, kultūros darbuotoja Rima Lapienienė, bibliotekininkė Egidija Namiejūnienė. Ekskursijos metu mokiniai galėjo susipažinti su dvaro aplinka ir autentiškais dekoro fragmentais, originaliomis senosiomis koklinėmis krosnimis, ąžuoliniu parketu, dvare sukauptais iš Adomynės apylinkių  surinktais eksponatais. Visus sužavėjo ir Adomynės dvaro gyventojos bei kunigo meilės istorija. Mokiniai turėjo galimybę aplankyti ne tik dvarą, tačiau ir jo rūsius, kur buvo anksčiau rakinami ir kankinami baudžiauninkai. Buvo aplankyta ir šalia stovinti bažnyčia, statyta Adomo Vilėniškio, čia pat ir palaidotų kunigų kapai.

Apie mūsų krašto vertybių saugojimą ir Europos paveldą kalbėjo V. Zavackas. Antroje renginio dalyje mokiniai, suskirstyti į grupes, atliko užduotis, kurioms atlikti reikėjo būti susipažinus su  Adomynės dvaro istorija. Jas sugalvojo ir išradingai mokiniams pateikė Adomynės kaimo bendruomenės narės Zita Vilimienė, Daiva Mažylienė, Danutė Čiurlienė, Roma Šatkauskienė, mokytojos Laima Ramaškienė, Aušra Širvelienė, Nijolė Puzelienė.  Kūrybinės užduotys leido mokiniams sukurti gražius ketureilius apie Adomynę, pasivaikščioti Adomynės dvaro istorijos pramintais takais, nusikelti į meilės ir burtų šalis.

Paveldo dienų dalyviai galėjo susipažinti ir su kūrybos darbų „Adomynės dvaro labirintai“ paroda, eksponuojama dvaro verandoje bei apžiūrėti rajono  mokinių plenero Salamiestyje kūrybos darbus. Visiems koncertavo Kupiškio meno mokyklos moksleiviai.

Rugsėjo 17 dieną tęsiant Europos paveldo dienas, į Adomynę buvo kviečiami suaugusieji. Adomynės dvare buvo vesta pažintinė ekskursija po dvarą, diskutuota „Ar reikia išsaugoti kultūros objektus?“, susirinkę svečiai turėjo galimybę paragauti tradicinių Adomynės dvaro vaišių – pagrabinių bandelių. Baigtas pristatyti LTS Panevėžio bendrijos, Kupiškio skyriaus, liaudies meno studijos „Židinys“ pirmininkės V. Jurevičienės ir Kupiškio etnografijos muziejaus V. Aleknienės projektas  „Adomynės dvaro labirintai“, susirinkusieji supažindinti su plenero, vykusio 2016 m. birželio 25-30 d. Adomynės dvare, darbais. Koncertavo Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos styginių kvartetas.

 Taigi, buvo prisiminta mūsų krašto istorija, atkreiptas dėmesys į medinės klasicistinės architektūros statinį ir jo išsaugojimą. Šventės dalyviai išsivežė pačius gražiausius įspūdžius bei gausybę nuotraukų, kuriose užfiksuotos susitikimo su Adomynės dvaro ponais akimirkos.

Kupiškio KC Adomynės padalinio informacija

kkc

Author kkc

More posts by kkc
Eiti prie turinio