Skip to main content
Apžvalgos

Atvelykio šventė Skapiškyje „Svečiuose pas Velykę“

By 28 balandžio, 2022No Comments

 

Kai nusirita margosios Velykos, atkeliauja Atvelykis, kurį nuo seno vadiname vaikų Velykėlėmis. Tai šventė mažiesiems, kurioje jie yra svarbiausi, tad ir jų pilveliai turi būti pasotinti ir… pasaldinti. Šią dieną, taip pat, kaip ir per Velykas, šeimininkės dažydavo kiaušinius, vaikai vėl kiaušiniaudavo, ridendavo margučius, supdavosi sūpuoklėse, vaišindavosi naminiais pyragais ir bandelėmis. Seniau iš tešlos kepdavo įvairias pavasarines figūrėles: kiškučius, paukštelius, viščiukus. Namai ir stalas šią dieną švytėdavo pavasarinėmis gėlėmis, žalumynais. O krikštatėviai būtinai turėdavo aplankyti krikšto vaikus. Atvelykio dieną žmonės apeidavo savo laukus ir namus nešini duonos kepalu. Paskui tą duoną padalindavo į tiek dalių kiek yra šeimos narių.

Balandžio 23 d., Atvelykio išvakarėse, Skapiškio miestelio aikštėje šurmuliavo šventė „Svečiuose pas Velykę“. Šventės sumanytoja – Kupiškio KC Skapiškio padalinio kultūrinės veiklos organizatorė Jelena Valkauskienė. Šventę vedusi Velykė (Žydra Andrijauskienė) žiūrovams ir dalyviams priminė Atvelykio tradicijas ir papročius, buvo menamos mįslės, vyko estafetės, nuotaikingi žaidimai kurie simbolizuoja žemės pabudimą po žiemos meto, judėjimą pirmyn. Tai „Gaidžio plunksna“ (žaidėjai pūtė plunksną į viršų ir varžėsi, kurio plunksna išsilaikys ore ilgiausiai), senas lietuvių liaudies Velykų žaidimas „Gaidžiukai“ (visi šventės dalyviai striksėjo ant vienos kojos prieš save susikryžiavę rankas), margučių ridinėjimas. Šventėje koncertavo Skapiškio padalinio Vaikų ir jaunimo dainavimo studija, (vad. Inga Baniulienė), Noriūnų padalinio liaudiškos muzikos kapela „Iki ryto“ (vad. Irena Jėčiuvienė) ir Alizavos padalinio pop grupė „Saulės skrybėlė“ (vad. Almantas Totoris). Skapiškio bendruomenės narės visus susirinkusius vaišino gardžiomis bandelėmis, kultūros darbuotojos – karštos arbatos puodeliu, šiupinį skanauti kvietė Laičių kaimo moterys. Šventės vedančioji Velykė pakvietė visus pabūti vienos šeimos nariais ir padalino didelį Velykų pyragą.

Kultūrinės veiklos vadybininkė Skaistė Bakanienė ir kultūrinės veiklos organizatorė Jelena Valkauskienė padėkojo prie šios gražios iniciatyvos prisidėjusiems miestelio žmonėms, mėgėjų meno kolektyvams, įteikė atminimo dovanėles Atvelykio šventės dalyviams bei žiūrovams.

Ačiū buvusiems drauge ir pavasariškai budinusiems žemę.

Nuotraukos Skaistės Bakanienės

  

 

kkc

Author kkc

More posts by kkc

Leave a Reply