Skip to main content
Apžvalgos

Etnografinis vaidinimas „Galingas miežio grūdas“

By 13 birželio, 2022No Comments

 

Vėnoj gražiausių Kupiškio krošto vaišių dainų „Alutį gėriau, gražiai dainavau“, katro do ir dabar tebėskumba ausys, girdata dainuojunt 20 omžiaus vidury ir vėliau kaimo vyrų tėp ir sokoma, kad naminis alus neatsiejamas no dainų. O kad dainuodavo prė alaus vyrai, tai dainuodavo, nėt lėmpos užgėsdavo, bo alektros tadu kaimuos do nebuvo. Daug tais čėsais kaimuos buvo ir aludarių, katrė savo reikmam pasidarydavo naminio selyklinio alaus. Tik žinama buvo ir glaunėsniai pyvoriai, katros žmonas sumdydavo alaus padaryt vesėliom, krikštynom, pograbui, darbų pabaigtuvam. Neapseidavo nei vienas bolys, suvėjimas ba naminio alaus. Atajys kviest gaspadorius kokion tai progon sakydavo: „Prošom unt alaus“, o tik paskiau įvardydavo kokiu progu dirbs olų…“

(užrašyta kupiškėnų tarme)

Šiais žodžiais buvo pristatytas folklorinio ansamblio „Kupkėmis“ etnografinis vaidinimas „Galingas miežio grūdas“, kurio premjera įvyko Kupiškio kultūros centre birželio 10 d. Tai pirmas įsipareigojimas Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadui, į kurį šiais metais ir buvo įrašyta vertybė „Naminio alaus tradicija Biržų ir Kupiškio krašte“ (teikėjai: Kupiškio rajono savivaldybės kultūros centras, folkloro klubas „Kupkėmis“; Biržų krašto muziejus „Sėla“). Lietuvoje gaminamas naminis selyklinis alus daugiausia tradicinių bruožų iki šiol išlaikė Biržų ir Kupiškio krašte. Tai išsaugotos aludarių meistrystės amato paslaptys, tikėjimai susiję su šeimos bei kalendorinių švenčių paslaptimis, pagaliau dainuojamoji bei pasakomoji tautosaka. Visa tai ir atsispindėjo etnografiniame vaidinime, kurio scenarijų iš savo asmeninių ir brolio Alvydo prisiminimų parašė ansamblio „Kupkėmis“ vadovė Alma Pustovaitienė. Vaidinime daug pašmaikštavimų, „aludario gudrybių“, vaišių dainų, sutartinių ir šokių, vardo dienos tradicinių papročių.

Po vaidinimo kupkėmiečius sveikino Lietuvos Respublikos Seimo narys Jonas Jarutis, kuris padėkų raštais apdovanojo ansamblio „Kupkėmis“ vadovę Almą Pustovaitienę, vaidinimo režisierę Jūrą Sigutę Jurėnienę, dailininkę-scenografę Ingridą Rudzinskienę.

Gražų ir prasmingą sveikinimą kupiškėniškai perskaitė kultūros centro direktorė Jolita Janušonienė, kuri linkėjo kupkėmiečiams: „…sveikotos, akvotos, stiprių podų, kad bašokunt nepradilt do ne vienų dėšimtį matų, kad vaidinimų pamatit do tolimesni pasaulio kampėliai ir Lietuvos žiūrovai, katrė išgirdį kupiškėniškų žodį sakytų: „Kupiškėnai geri žmonas, tiesūs jų kelaliai“. Direktorės pasirašytais padėkų raštais buvo apdovanoti: režisierė Jūra Sigutė Jurėnienė, pagrindinių autentiškų vaidmenų atlikėjai: Gintautas Vaitonis, Almantas Totoris, Povilas Narbutas.

Nuotraukos Ievos Šulnytės.

kkc

Author kkc

More posts by kkc
Eiti prie turinio