Skip to main content
Apžvalgos

„Kupkėmio“ kelionė į tarptautinį folkloro festivalį VRAČANSKA PROLET Bulgarijoje

By 17 gegužės, 201618 gegužės, 2016No Comments

KUPKĖMIO kelionė į tarptautinį folkloro festivalį VRAČANSKA PROLET (VRATSA PAVASARIS) Bulgarijoje.

Dar praeitų metų rudenį Lietuvos liaudies kultūros centras rekomendavo Kupiškio kultūros centro folklorinį ansamblį KUPKĖMIS dalyvauti tarptautiniame konkurse dėl atstovavimo Lietuvą folkloro festivalyje VRAČANSKA PRALET Bulgarijoje 2016 m. balandžio 28 – gegužės 1 d. Siuntėme kolektyvo aprašymą bei filmuotą koncertinės programos medžiagą ir laimėjome šį konkursą. Jau nuo sausio mėnesio ėmėme ruoštis kelionei. Pirmiausiai kreipėmės į rajono merą Dainių Bardauską dėl finansinės paramos kelionės išlaidoms nuvykimui į Bulgariją, nes jau Bulgarijoje, festivalio metu, organizatoriai buvo įsipareigoję visą pilną dalyvių iš užsienio išlaikymą: nakvynė viešbutyje, maitinimas, ekskursijos ir kt. Meras pažadėjo surasti sponsorius ir mūsų kelionei skirti finansavimą. Ėmėme ruoštis kelionei, rengti ir tobulinti koncertinę programą.

Balandžio 26 d. anksti ryte išvykome. Važiavome per Lenkiją, Slovakiją ir nuostabius Aukštuosius Tatrų kalnus, Vengriją, Serbiją ir 28 d. anksti ryte jau buvome Bulgarijoje. Netrukome privažiuoti ir Vratsos miestą įsikūrusį tarpeklyje, tarp dviejų labai aukštų uolų. Apsigyvenome viešbutyje ČAIKA ir po truputį ėmėme ruoštis pirmajam festivalio koncertui. Kadangi mūsų viešbutis radosi už miesto, o mūsų autobusas negalėjo važiuoti dėl kelionės grafiko, todėl į koncertą ėjome pėsti nepakartojamu kalnų taku, kurio vienoje pusėje buvo aukštas kalnas, o kitoje tekėjo kalnų upelis. Nusileidome nuo kalno tiesiai į miesto centrą, nukeliavome į Makedonijos aikštę kur visi kolektyvai jau rikiavosi šventinei festivalio eisenai. Vratsa kultūros centro pučiamųjų orkestras mus išlydėjo į eiseną ir taip visi kolektyvai dalyvaujantys festivalyje nukeliavome į aikštę prie Vratsa savivaldybės. Čia koncertavo ansambliai iš Bulgarijos, Slovėnijos, Lenkijos, Italijos, Indonezijos salos Jamaikos. Tarpe visų kolektyvų koncertavome ir mes – „Kupkėmis“ iš Lietuvos.

Balandžio 29 d. visų užsienio šalių kolektyvų vadovus priėmė Vratsa savivaldybės meras Kalin Kamenov. Meras papasakojo Vratsa miesto ir krašto istoriją, apžvelgė krašto kultūrą, verslininkystę, pasakojo apie žmonių papročius ir tradicijas, džiaugėsi pačiu festivaliu, kuris vyko jų mieste jau 11-tą kartą. Po to pakvietė apie save papasakoti kiekvienai svečių delegacijai. „Kupkėmio“ kolektyvą atstovavo vadovė Alma Pustovaitienė, ansamblio dalyviai Irena Gricienė ir Vytautas Knizikevičius ( jie buvo apsirengę tautiniais kostiumais, nes taip pageidavo festivalio organizatoriai), mūsų vertėjas Mantas Narbutas, ansamblio kuratorė Dessi ir operatorius Povilas Vireliūnas. Vadovė Alma pristatė mūsų kolektyvą ir merui įteikė Kupiškio rajono mero Dainiaus Bardausko pasirašytą raštą, kviečiantį bulgarus kultūriniam bendradarbiavimui, bei mūsų mero įdėtas dovanas. Po to prisistatė ir visi kiti užsienio šalių ansamblių atstovai. Meras Kalin Kamenov dėkojo visiems festivalio dalyviams, gavome dovanų. Po priėmimo pas merą, aikštėje prie savivaldybės dalyvavome edukaciniuose velykinių margučių marginimo mokymuose, kadangi ateinantį sekmadienį bulgarai ortodoksai ruošėsi švęsti Velykas. Po pietų aplankėme Ledenikos stalogtitų urvus, į kuriuos teko važiuoti net 16 km ir vis į kalnus. Urvuose buvo gana žema temperatūra tik + 6, 8 laipsniai. Be grožėjimosi pačiais stologtitų ir dolomitų varvekliais ir kt. vaizdiniais dar patyrėme ir lazerių šau programą.

Balandžio 30 d. ruošėmės pagrindiniam festivalio koncerui. Nuo 15 val. vyko generalinė repeticija miesto kultūros centre, kur pats koncertas prasidėjo 18 val. Kadangi festivalis VRAČANSKA PRALET įtrauktas į CIOFF (tarptautinės liaudies meno organizacijos prie UNESCO) festivalių sąrašą, todėl patys bulgarai labai didžiuojasi savo festivaliu ir jam teikia didelį dėmesį. Tad šis pagrindinis koncertas ir buvo svarbiausias festivalio akcentas. Koncertavo visi festivalio užsienio ir pačios Bulgarijos folkloriniai ansambliai: folklorinių dainų ir šokių ansamblis „Vratica“ – Vratsa, Bulgarija; Indonezijos salų (tame tarpe Java salos) folklorinių šokių ansamblis – tai Bulgarijoje gyvenantys išeiviai kilę iš šių salų; Folklorinių dainų ir šokių ansamblis „Siemenowice“ iš Lenkijos (Katovicų gminos, Siemenovicų miesto); Folkloro ansamblis „Danzerini di Lucinico“ (Lučiniko šokėjai) iš Italijos, Lučiniko miesto; Folklorinių dainų ir šokių ansamblis „Bele krajine“ (Baltas kraštas) iš Slovėnijos, Metelika miesto; ir Kupiškio kultūros centro folklorinis ansamblis „Kupkėmis“ iš Lietuvos. Visi ansambliai buvo apdovanoti festivalio suvenyrais, mero pasirašytais padėkų raštais ir kt. prizais. Vakare, restorane Hemus vyko oficiali vakarienė visiems festivalio dalyviams. Kupkėmiečiai atsinešė didžiulį šakotį kuriuo pavaišino visus svečius. Artimiau susipažinome su kitais kolektyvais, pasikeitėme dovanomis bei kontaktais.

Paskutinę festivalio dieną – gegužės 1-ąją visi šventė Velykas. Jau ant pusryčių stalo radome dažytų kiaušinių ir stebėjome gražų velykinį bulgarų pasisveikinimą „Kristos voskries“ tarė jie duodami vienas kitam rankas. Rengėmės paskutiniam festivalio akcentui – eisenai ir koncertui. Eiseną pradėjome toje pačioje Makedonijos aikštėje ir keliavome su dainomis ir šokiais per miestą iki paminklo miesto įkūrėjui, kur buvo padėtos gėlės, o po to vyko baigiamasis koncertas prie Vratsa savivaldybės. Po koncerto visi festivalio dalyviai gavome dovanų – puodukus su festivalio emblema bei Velykinius pyragus, fotografavomės, atsisveikinome ir tarėme Bulgarijai – „Blagadaria! – Ačiū!“ Iki kitų pasimatymų! Išvykome tą pačią dieną. Vėl važiavome per Bulgariją, šį kartą per Rumuniją, važiavome per naujai pastatytą tiltą per didžiausią Europos upę – Dunojų, kur kitoje upės pusėje jau buvome Vengrijoje. Gal kokį 100 km važiavome palei Dunojaus upę Vengrijoje, o už Dunojaus matėsi Serbija, po to vėl Slovakija ir jos Tatrai, Lenkija ir namo – į Kupiškį. Grįžome pavargę, bet pakylėti, patyrę daug įspūdžių, radę naujų bendraminčių ir draugų. Už pritarimą ir palaikymą dėkojame kultūros centro direktorei Jolitai Janušonienei, o labiausiai tai mūsų rajono merui Dainiui Bardauskui už šią kelionę – dovaną KUPKĖMIO ansambliui ir tariame didelį kupiškėnišką OČIŪ!

Ansamblio KUPKĖMIS vadovė, etnografė Alma Pustovaitienė

kkc

Author kkc

More posts by kkc
Eiti prie turinio