Apžvalgos

Liaudies muzikos akordai jau penktojoje „Spanguolynėje“

By 22 spalio, 2014 19 gegužės, 2016 No Comments
 

Egzistuoja legenda apie paslaptingą medį, ant kurio šakų žydi spalvingi ir kvapnūs žiedai, noksta stebuklingi, sielą gydantys vaisiai. Tai mūsų tradicijos ir papročiai, mūsų noras išlikti unikaliems ir nepakartojamiems su savo tarme, savo liaudiškų melodijų akordais, lyriškų dainų posmais. To medžio derlių kasmet rudenį Šepetoje demonstruoja liaudiškos muzikos kapelos ne tik iš mūsų Kupiškio rajono, bet ir iš aplinkinių Biržų, Anykščių, Pasvalio, Rokiškio, Radviliškio, Panevėžio.

Spalio 17 d. Šepetos Almos Adamkienės pagrindinės mokyklos salėje vyko tradicinė liaudies muzikos kapelų šventė „Spanguolynė“, kurią organizavo Šepetos laisvalaikio centro meno vadovė Vaiva Mališauskienė kartu su savo saviveiklininkais. Čia susirinko žmonės, kurių vieningas tikslas – prisiliesti prie to stebuklingo medžio – prie mūsų senosios liaudies muzikinės kultūros.

Varžytuvių dalyvius, jų vadovus ir gausiai susirinkusius žiūrovus nuoširdžiai pasveikino LSDP Kupiškio skyriaus pirmininkas Augenijus Cesevičius ir režisierė, l. e. Kupiškio kultūros centro direktorės pareigas Vita Vadoklytė. Nuotaikingą ir šiltą vakarą papuošė Augenijaus Cesevičiaus dovanotų raudonšonių obuolių pintinė ir Vitos Vadoklytės įvairiaspalvių jurginų žiedai. Šventėje dalyvavo 7 kapelos iš trijų rajonų: tarpusavyje varžėsi Skapiškio kultūros centro „Mituva“ (vad. Saulius Laucius), Šepetos laisvalaikio centro kapela „Kairabalė“ (vad. Vaiva Mališauskienė), Salamiesčio – „Dvaras“ (vad. Almantas Totoris) ir Kupiškio „Serenada“ ( vad. Bronius Petronis). Kapelų nariai dainavo netradicinėje aplinkoje ir neeilinėmis sąlygomis. Jos buvo ,,išmėtytos” pulkeliais gausioje žiūrovų salėje, grojo viena po kitos vis po vieną kūrinį. Saviveiklininkai ne tik muzikavo, bet ir atliko įvairias užduotis – mynė mįsles apie rudenį, valgė saldžią spanguolių sriubą, ,,traukė dainas iš atminties ,,stalčių“ su žodžiais „mama, motutė, motušėlė“. Beje, jos varžėsi ne dėl 1,2 ar 3 vietų, o dėl šmaikščių nominacijų. Svečių teisėmis dalyvavo ir savo puikias programas po varžytuvių pristatė Kupiškio „Nostalgija“ (vad. Rimantas Adomauskas), Rokiškio „Barškutis“ (vad. Esmiralda Smalstienė) bei Biržų rajono Ramongalių „Ramgala“ (vad. Irena Vasiliauskienė). O kaip varžytuvės be komisijos? Jai išmintingai vadovavo kapelos „Nostalgija“ įkūrėjas ir vadovas Rimantas Adomauskas. Komisijos pirmininkui talkino šventės svečiai – Augenijus Cesevičius, Zita Naciuvienė, Irena Vasiliauskienė, Esmiralda Smalstienė. Varžytuves pradėjo šeimininkai šepetiškiai, prisistatę su savo krašto poetės Genovaitės Koriznienės šiai progai sukurta daina ,,Spanguolynė“ (muzikos autorė – Vaiva Mališauskienė). Visų dalyvaujančių kolektyvų nariai lenkė vienas kitą dainų skambumu, balsų skardumu, melodijų vingrumu bei oratoriškumu. Tačiau, kaip ir priklauso, objektyviausiai ir šmaikščiausiai pasirodymus apibendrino komisijos pirmininkas Rimantas Adomauskas. Jis kiekvienai kapelai turėjo ką pasakyti, turėjo už ką pagirti, ir paskelbti drąsiausią („Kairabalė“), linksmiausią („Dvaras“), sumaniausią („Mituva“) ir originaliausią („Serenada“). Malonu šventėje buvo matyti ir Seimo nario Aleksandro Zeltinio patarėją Laimantą Gaučį, koleges Zitą Naciuvienę, Šimonių kultūros namų vadovę, ir Rimą Lapėnienę, Adomynės laisvalaikio centro vadovę.

Gražioje šventėje nupynę skambiausių melodijų vainiką, visi dalyviai pasiliko vakaronėje, kurioje turėjo apie ką pasikalbėti, aptarti artimiausius renginius, pasikviesti vieni kitus į svečius. Liaudies muzikos mylėtojai ir puoselėtojai tuo panašūs vieni į kitus, kad juos vienija tas pats tikslas – paslaptingas medis, nuo kurio skinami vaisiai yra tokie gražūs ir saldūs, nes jie pačių žmonių užauginti, sunokinti ir subrandinti, aukojant savo laisvalaikį tradicijų puoselėjimui ir sklaidai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Ramutė Kežienė
Kupiškio rajono Etninės kultūros
plėtros tarybos pirmininkė
kkc

Author kkc

More posts by kkc

Leave a Reply