Poetas Justinas Marcinkevičius yra pasakęs: „Kiek savęs atiduodi, tiek tavęs ir lieka“. Ši frazė puikiai pritinka ir pirmą kartą liepos 17-18 dienomis įvykusiam teatro pedagogo Gedimino Šimkaus atminimui skirtam menų festivaliui „Gedimino 40“, kuris prisipildė šilčiausiais prisiminimais ir buvusių studentų pagarba šiam maestro. Į festivalį atvyko ir pedagogo artimieji – žmona bei dukra. Festivalis startavo Kupiškio kultūros centro Skapiškio padalinyje, kur režisiere dirba Gedimino Šimkaus buvusi ugdytinė ir šio festivalio idėjos sumanytoja Vita Vadoklytė. Organizatorius ir dalyvius pasveikino Kupiškio rajono savivaldybės meras Dainius Bardauskas, jo pavaduotojas Augenijus Cesevičius, Kupiškio kultūros centro direktorė Jolita Janušonienė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro teatrų specialistė Irena Maciulevičienė ir LR Seimo nario Vidmanto Kanopos patarėja Liudvika Raslanienė. „Gedimino 40“ atidarė Molėtų kultūros centro teatro studija „Remarka“ (vad. Jolanta Žalalienė), parodžiusi kompoziciją „Sakmė apie kumeliuką“. Smagu, kad Skapiškyje, kur yra nutūpusios dvi aukso paukštės (aukščiausias mėgėjų meno apdovanojimas Lietuvoje) atskrido ir trečioji – šįkart skirta svečiams – teatro studijai „Remarka“. Apdovanojimas laukė savo šeimininkų ilgą karantino laikotarpį, todėl jis buvo sutiktas itin džiugiai. Apdovanojimo sutikimą keitė menų miksas: parodytas maestro dukros Rasos Šimkutės kuriamo filmo apie tėtį ištrauka, Šiaulių meno mokyklos vaikų ir jaunimo teatro studijos „Kompanija šauni“ (vad. Dalė ir Virginijus Dargiai) spektaklis „Stoglangis“, pristatyta Audriaus Skačkausko dviejų dalių knyga „Neleisk angelui nukristi nuo peties“, parodytas Skapiškio padalinio mėgėjų teatro „Stebulė“ (vad. Vita Vadoklytė) spektaklis „Lietuvybės lopšys“, kino režisierės Inesos Kurklietytės filmo „Anikė. Meilės istorija“ premjera, VšĮ teatro „Labas“ spektaklis „Apie vėles žemėj klajojančias“ (spektaklio kūrėjos: Vitalija Mockevičiūtė ir Neringa Varnelytė), Šilutės kamerinio dramos teatro mono spektaklis „Švytis“. Pirmosios festivalio dienos saulė palydėta su improvizacijomis ir jaukiu pasibuvimu prie šventinio laužo.
Festivalio erdvę Skapiškyje papuošė tapytojos, taip pat buvusios Gedimino Šimkaus studentės Dianos Maldeikytės-Behm, tapybos darbų paroda „Dabar ir visados“, kuri lankytojų lauks visą liepos mėnesį.
Antroji festivalio diena persikėlė į Kupiškio kultūros centrą, kur rytas pradėtas mėgėjų teatrų forumu „Mėgėjų teatras vakar, šiandien ir rytoj“, skirtu Lietuvos mėgėjų teatro sąjungos 30-mečiui. Po jo įvyko Kaišiadorių kultūros centro teatro spektaklis pagal A. P. Čechovą „Jubiliejus“ (vad. Jonas Andriulevičius). Galiausiai festivalis peršoko ir į trečią vietą – Adomo Petrausko muziejų, esantį Uoginių kaime, Kupiškio r. Gražioje gamtos ir akmenų harmonijoje stebėtas Gedimino Šimkaus teatro „Artyn“ (Klaipėda) spektaklis „Terapijos“ (rež. Marta Dangilė Palmaitytė-Zubkova) ir klausytasi nuotaikingo Klaipėdos krašto kapelos „Martvežiai“ (vad. Jonas Kavaliauskas) koncerto.
Su menų festivaliu „Gedimino 40“ atsisveikinta metams. Tikimasi, kad festivalis augs, draugėn suburs buvusius maestro studentus bei, kad jokios pandemijos nesutrukdys jam antrąsyk išvysti dienos šviesą. Graži viltis po metų susitikti jau kitoje vietoje – Kaišiadoryse, simboliškai sutampančiu adresu – Gedimino g. 40.
Festivalio rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Kupiškio rajono savivaldybė, Lietuvos mėgėjų teatro sąjunga.
Kupiškio kultūros centro informacija
Daugiau festivalio akimirkų: spausti čia