Skip to main content
Apžvalgos

Muzikos ir teatrų festivalis „Sielos ilgesys“

By 31 rugpjūčio, 201221 gegužės, 2016No Comments
 
E. ŽAKIENĖ  ( Nemunas, Nr. 186)
 
 
Jau dvylika metų (nuo 2001-ųjų) šalia Kupiškio esančiame Palėvenės dominikonų vienuolyne rengiamas muzikos ir teatrų festivalis „Sielos ilgesys“. Šventės šio vienuolyno erdvėje rengimo idėja kilo Nijolei Ratkienei, Kupiškio kultūros centro renginių ir teatro „Provincija“ režisierei. Festivalio motto galėtų būti sakralinio ir pasaulietinio menų ryšys, jų tarpusavio įtaka. Iš pradžių festivalis vadinosi „Palėvenės teatriniu“, bet į jo programą įtraukus muziką (šalia yra puikios akustikos bažnyčia su vargonais), pavadinimas prasiplėtė. Tuomet šis kultūros renginys dar nesulaukdavo didelių investicijų, tekdavo dairytis aplink, kviestis artimus bičiulius – tai buvo mėgėjiškų teatrų kolektyvų festivalis. 
 
 
 
 

Po sakralinio meno šventės vėliava rengtos įvairios parodos – fotografijos, tapybos, liaudies meistrų dirbinių, pristatyta ir leidyba: festivalis inicijavo ir išleido knygą „Palėvenės link“, kiek vėliau – „Po krikščionybės ženklu“. Laikui bėgant daugėjo profesionalų, prisijungė aplinkinių miestų teatro trupės, muzikos kolektyvai. Bičiuliaujantis su viso pasaulio katalikiškomis organizacijomis, buvo kviečiami ir kitų šalių meno kolektyvai, kurių veikla susijusi su dvasininkų kūryba. Jau lankėsi muzikos ar šokio kolektyvai iš Lenkijos, Latvijos, Rusijos, Baltarusijos. Plačiai pristatoma ir pačios dvasininkijos kūryba, be to, vesti šventės   renginių kviečiami kunigai, vienuoliai.

Kiekvienais metais rengiama šventė sulaukė didelio Lietuvos ir užsienio lietuvių leidinių bei radijo laidų dėmesio, taip pat menininkų bei meno kolektyvų .Taip ,,Sielos ilgesys“ išaugo respublikinės šventės ,,rūbą“ ir tapo tarptautiniu tradiciniu renginiu. 

 
 
 
 
Šiuo metu senojo vienuolyno erdvėje niekas negyvena, jis atgyja tik kartą per metus – šventės dienomis per Šv. Jono Krikštytojo atlaidus Palėvenėje. Stebina žiūrovų gausa – į Palėvenę suvažiuoja aplinkinių kaimų ir miestukų žmonės. Garsas apie festivalį yra plačiai pasklidęs. Per dvylika metų šventė tapo reikalinga ir labai laukiama. Festivalio organizatorė režisierė N. Ratkienė taip apibūdina festivalio dalyvius: „Lenkiu galvą prieš tuos, kurie sugeba pakelti žmogaus sielą, pažadina savigarbą, kurie nepalaužti nei likimo, nei gyvenimo smūgių vykdo misiją – būti kitiems, dėl kitų pačiomis įvairiausiomis formomis“.
 
 
 
 
 
Šventės organizatoriai visada laukia tų, kurie nuoširdžiai siekia tapti šio kultūros projekto partneriais.
 
 
Nijolė Ratkienė
Tel. (8 459) 35 674, Mob. 8 682 18569
El. paštas: n.ratkiene@gmail.com

 

 
 

 

 

 
kkc

Author kkc

More posts by kkc
Eiti prie turinio