Skip to main content
Apžvalgos

NKP vertybės „Naminio alaus tradicija Biržų ir Kupiškio krašte“ sertifikato teikimo ceremonija

By 11 gegužės, 2022No Comments

 

No pačių seniausių laikų lėtuvių kultūroj vaišės yra vienas iš įprasčiausių būdų užmėgzt ir palaikyt bendruomeniškumų. Kadais pagrindinis vaišių paprotys buvo apeiginis gėrimas katras būdavo siunčiamas ratu kad sujung žmonas ir dievus, gyvuosius ir mirusius. Ir šitas gėrimas buvo naminis selyklinis alus. Neapseidavo nei viena kalindorina švinta, krikštynos, vesėlios ar pograbas, talka ar patalkys ar vardinas ba naminio alaus. Ir išliko, išsilaikė tradicija ligi šių dėnų. Ir dabar naminis alus yra ryškus ir gyvas mūsų tradicinas kultūros reiškinys, katras daugiausia išsilaikė šiaurės rytų Aukštaitijoj – Biržų ir Kupiškio kraštuos. O išsilaikė dėl to, kad do ir šindėj yra aludalių-pivorių, katrė pavėldėjį šitų omatų iš savo tavų, senėlių ar kaimynų, pagal sanuosius racaptus dirba mėžienį selyklų, potys augina ir naudoja naminius opvynius ir doro olų, naudodami iš sanųjų atkurtas medinas pasūdžias, skirtas tik olui dirbt: girinas, kubilus, ušėtkus, mintas, šiek tiek bačkų…

Ba golo džiugu, kad su kaimynais biržiečiais atrodom bendrų sutarimų, daug alaus gamybos panašumų ir šiek tiek skirtumų, vėningai dirbom ir mūsų „rudokas“ jau paveldi…

(užrašyta kupiškėnų tarme)

Nematerialaus kultūros paveldo vertybę „Naminio alaus tradicija Biržų ir Kupiškio krašte“ gegužės 5 d. Vilniaus rotušėje tarmiškai pristatė paraiškos rengėja Kupiškio kultūros centro mėgėjų meno ir etninės kultūros skyriaus vedėja Alma Pustovaitienė. Čia vyko šventinis renginys, skirtas vertybių įrašymo į nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą 2021 m. Iš viso buvo įrašytos ir pristatytos net 9 naujos sąvado vertybės ir įteikti sertifikatai paraiškų teikėjams bei vertybių saugotojams. Bendrą paraišką „Naminio alaus tradicija Biržų ir Kupiškio krašte“ rengė Kupiškio kultūros centras, folkloro klubas „Kupkėmis“ ir Biržų krašto muziejus „Sėla“. Sertifikatus teikė Lietuvos kultūros viceministras Albinas Vilčinskas, LNKC direktorius Saulius Liausa, NKP vertybių sąvado komisijos pirmininkė, profesorė, habil. dr. Daiva Vyčinienė ir kiti komisijos nariai. Gausiam kupiškėnų būriui vadovavo Alma Pustovaitienė, biržiečiams – Rima Binkienė. Renginį vedė televizijos ir radijo laidų vedėja, muzikologė Gerūta Griniūtė. Koncertavo neofolkloro grupė „Žalvarinis“.

Per 5 metus į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą jau įrašytos net 48 paveldo vertybės, įskaitant tris – kryždirbystės, sutartinių ir Baltijos šalių dainų ir šokių švenčių tradicijas, esančias ir UNESCO reprezentatyviajame žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąraše.

Kupiškio krašto – 2 vertybės jau yra nacionaliniame paveldo vertybių sąraše. 2017 m. įrašyta vertybė „Kupiškėnų vestuvės“ ir 2021 m. „Naminio alaus tradicija Biržų ir Kupiškio krašte“.

 

 

kkc

Author kkc

More posts by kkc
Eiti prie turinio