Apžvalgos

Šepetiškiai kvietė į Sekmines

By 4 birželio, 2017 12 birželio, 2017 No Comments

Praėjusį savaitgalį, birželio 3-4 dienomis,  Šepetoje vykusi Sekminių gegužinė ir tradiciniai piemenėlių pusryčiai džiugino ne vieno širdį. 

Šeštadienį – Sekminių išvakarėse, Kupiškio kultūros centro folklorinis ansamblis ,,Kupkėmis“ (vadovė Alma Pustovaitienė), kapela ,,Kupiškio krošto muzikontai“ (vadovė Alma Pustovaitienė), Povilo Matulionio progimnazijos folkloro ansamblis ,,Zbitkai“ (vadovė/mokytoja Daiva Palionienė) bei Kupiškio kultūros centro Šepetos padalinio vaikų ir jaunimo muzikos studija ,,Vaivorykštė“ visus šepetiškius kvietė į Sekminių gegužinę.

Gegužinė prasidėjo mini koncertu – kiekvieno kolektyvo prisistatymu. Gegužinę vedė Kupiškio krašto folkloristė Alma Pustovaitienė ir folklorinio ansamblio ,,Kupkėmis“ narys Gintautas Vaitonis.

Gegužinėje visi dainavo, šoko, dalyvavo Sekminių viktorinoje. Nebuvo nė vieno žiūrovo – kiekvienas, atėjęs į gegužinę, prie jos kokiu nors būdu prisidėjo.

Štai pavyzdžiui, buvusi Šepetos ilgametė kultūros darbuotoja Gražutė Valaitienė, uždavė tokių klausimų apie Sekmines, kad net gerai žinančiam Sekminių tradicijas, galvą pasukti reikėjo.

O štai, Šepetos gyventoja, nepamainoma pagalbininkė kultūros srityje bei mokyklos tarybos pirmininkė Aušrinė Petrauskienė, pasitelkusi ne mažą jaunimo būrį, ruošė Sekminių vaišes, o svarbiausia – „Sekminių pautienę“, taip vadinamą piemenėlių kiaušinienę. Be kurios Sekminių šventė – nebūtų šventė.

Visi linksmai pasišokę – pasimokę tradicinių lietuvių liaudies šokių ir ratelių; smagiai prisidainavę – apdainavę ne tik paukštelius ir atbudusią gamtą, bet ir rugių laukus bei piemenėlio dalią; sočiai prisivalgę – pasivaišinę Šepetos gyventojos Nijolės Anikanovos gardžiais sūriais, kiaušiniene bei svečių atsivežtomis gausiomis vaišėmis, išsiskirstė kas kur. Vieni namo, kiti pasikieminėt, o treti – Šepetos vaikai ir jaunimas bei Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos moksleiviai, liko nakvoti Kupiškio kultūros centro Šepetos padalinyje. Nakvojusiųjų žodžiais tariant, naktis buvo su nuotykiais, džiuginanti ir paslaptinga. Netruko ateiti ir Sekminių rytas, kuris deja visus labai nuliūdino savo blogu oru. Bet vaikai ir jaunimas tokio oro nepabūgo, skaniai papusryčiavę, ėmė ruoštis piemenėlių pietums – gaminti Sekminių virtinius, kurių kiekvienas turėjo suvalgyti po septynis. Na, o kol buvo gaminami Sekminių virtiniai, oras visiškai pasitaisė. Visi po Skanių pietų, patraukė į Šepetą, berželiais ir jų šakomis gyvenvietės namus apkaišyti. Taip su Sekminėmis buvo sveikinami Šepetos gyventojai. Na, o pačios ištvermingiausios šepetiškės Gintarė Martišiūnaitė ir Evija Petronytė ėjo per Šepetą, nešinos Sekminių kiaušiniene, ir vaišino visus, kuriuos sutikusios, pas kai kuriuos net į svečius užsukusios. Tai irgi labai gražus Sekminių paprotys, kurio dėka vaikai prisirenka visokiausių gėrybių – saldainių, skanėstų, net ir pinigėlių.

Labai smagu, kad yra kur, ką ir su kuo, švęsti. Smagu, kad puoselėjamos lietuvių liaudies tradicijos, kurios taip sparčiai nyksta, ypač miestuose.

Kupiškio kultūros centro Šepetos padalinio kultūrinės veiklos vadybininkės Vaivos Mališauskienės informacija

Nuotraukos Vaivos Gabriūnaitės

 

 

 

 

kkc

Author kkc

More posts by kkc

Leave a Reply