Skip to main content
Apžvalgos

Šventinis renginys „Teatro šviesoje“ Skapiškio padalinyje. Vaikų ir jaunimo teatro studijos „Ku-kū“ 30-tasis gimtadienis

By 30 kovo, 2022No Comments

 

 

Kovo 27-tąją teatriniame Skapiškio miestelyje buvo triguba šventė – tarptautinė teatro diena, kurią švenčia viso pasaulio teatralai, KKC Skapiškio padalinio vaikų ir jaunimo teatro studijos „Ku-kū 30-tasis gimtadienis ir pačių mažiausiųjų kukučių spektakliuko ‚,O, kalnas!” premjera.

Kovas – teatro mėnuo. Šiais metais Skapiškio teatralams jis jubiliejinis. Vaikų ir jaunimo teatro studijai Ku- kū – 30 metų! 1992 m. kovo 27 d., Tarptautinę teatro dieną, Skapiškio suaugusiųjų teatras iš 15 atskirų produktų (norinčių vaidinti vaikų) tai miltų, cukraus, razinos, mielių ir druskos išmaišė tešlą ir iškepė pyragą, kurį pavadino Skapiškio vaikų teatru. Per tuos 30 metų šiame teatre jau užaugo 4 kartos. Šildėsi teatro šviesoje, kūrė ir tobulėjo virš pusantro šimto vaikų. Dabar auga jau penktoji – mažųjų kukučių karta. Šventinį renginį vedusios Gintarė Butkevičienė ir Orinta Aleknaitė pasidžiaugė, kad jos taip pat yra šios teatro studijos augintinės. Gintarė – iš pirmosios kukučių kartos, vaikų teatrą pradėjo lankyti 6 -erių metukų, nuo pat jo susikūrimo. Vaikų teatro veikloje dalyvavo dvylika metų kol baigė Skapiškio vidurinę mokyklą. Dabar teatre vaidina abi Gintarės dukrytės, pati Gintarė dalyvauja Skapiškio padalinio mėgėjų teatro „Stebulė“ kūrybinėje veikloje. O Orinta – iš ketvirtosios, jau taip pat gerokai paaugusios kukučių kartos, teatrą lanko devynerius metus, džiaugiasi betarpišku bendravimu teatre, galimybėmis save realizuoti, daug pamatyti ir sužinoti, kurti ir pažinti pasaulį.

Apžvelgiant 30 metų teatro studijos „Ku-kū“ kūrybinę veiklą, vedančiosios susirinkusiems teatralams ir žiūrovams pasiūlė vaidinti kino teatrą, drauge pažiūrėti ir prisiminti teatriuko top spektaklių ištraukas. Buvo išdalinti simboliniai piltuvėliai su spragėsiais ir pamokyta valgyti kultūringai ir labai tyliai. Suvalgius, pakuočių paprašyta nesulamdyti ir neišmesti, nes ant jų yra atspausdintas dainos tekstas kurią visi šventės eigoje dainuos kartu.

Žiūrėdami teatro studijos „Ku-kū“ kūrybos kroniką, vaidintų spektaklių ištraukas, daugelis atpažino save, savo draugus, giminaičius ir kaimynus.

Filmuke pavyko pamatyti tik dalelę aktyvios tris dešimtmečius trukusios teatro studijos veiklos. Buvo sukurta ir suvaidinta arti trisdešimties spektaklių, poetinių – literatūrinių kompozicijų. Kiekvienas spektaklis suvaidintas 20 ir net virš 30 kartų. Dalyvauta daugelyje teatrinių švenčių, festivalių Lietuvoje ir užsienyje. Kukučiai taip pat vaidina jungtiniuose spektakliuose drauge su mėgėjų teatru „Stebulė“. Dalyvauta Europos sąjungos programose „Jaunimas“ ir „Veiklus jaunimas“. Buvo vykdomi tarptautiniai jaunimo mainų projektai. Spektakliai vaidinti Skapiškyje ir projekto partnerių šalyse – Lenkijoje, Slovakijoje, Rumunijoje ir ne kartą Prancūzijoje. Teatro studija – nuo 2003 metų iki dabar – Lietuvos Dainų švenčių dalyvė. Nuo 1997 metų aktoriukai dalyvauja ir savanoriauja organizuojant kasmetinius tarptautinius teatrų festivalius Skapiškio padalinyje, o kur dar įvairiausios kūrybinės stovyklos, žygiai ir kiti pasibuvimai kartu. Teatras net 5 kartus tapo respublikinės vaikų ir jaunimo teatrų apžiūros „Šimtakojis“ laureatu. Už aukštą meninį lygį, aktyvią kūrybinę veiklą teatras pelnė geriausio Lietuvos vaikų teatro nominaciją, režisierė Vita Vadoklytė – pripažinta geriausia Lietuvos vaikų teatro režisiere. Teatrui įteiktas aukščiausias respublikos mėgėjų kolektyvo apdovanojimas – Aukso paukštė.

Tačiau iki įvertinimų – ilgas kelias. Režisierė Vita sako, kad ugdo vaikuose sampratą jog spektaklis – kūrinys, o jo kūrimas tai ilgas ir sudėtingas procesas. Tai – režisieriaus ir aktorių darbas, reikalaujantis kūrybiškumo, kantrybės, susiklausymo ir profesinių žinių. Kūrybos procese puoselėjamas vaikų laisvumas, gyvybingumas. Teatras ir kūryba padeda pažinti save ir pasaulį, moko vertinti save ir kitus, ugdo vaikų elgesio kultūrą namuose, mokykloje, gatvėje, taip pat scenoje ir teatre.

Apie pirmuosius žingsnius ir nelengvą kelią į didžiąsias teatro paslaptis visi susirinkusieji dar labiau suprato pasižiūrėję mažųjų, jau penktosios aktoriukų kartos pirmąjį spektaklį O, kalnas!, sukurtą pagal knygą Kupiškio krašto archeologinės ir mitologinės vertybės. Spektaklio pabaigoje į teatrinį pasakojimą apie Kupiškio rajone esančius Ožiokalnį, Gaidžiokalnį, Žirgokalnį ir Dijokalnį įsijungė Skapiškio padalinio mėgėjų teatro Stebulė aktoriai su Maironio balade apie nuskendusį Skapiškio varpą.

Pasibaigus spektakliui, visi žiūrovai buvo paprašyti drauge su aktoriais padainuoti dainą Giedu dainelę(žodžiai Antano Baranausko). Žiūrovai dainavo atsistoję… Stebulės aktoriai pasveikino kukučius, padovanodami simbolinius varpelius ir palinkėdami, kad varpeliai ne tik padėtų skleisti garsą apie Skapiškio teatrinę veiklą, bet ir režisierei Vitai būtų lengviau išgirsti vaikučius.

O sveikinimų ir dovanų sulaukta daug. Aktorių tėvelių vardu nuoširdžius sveikinimo žodžius išsakė Dovilė Kaušakytė, kuri taip pat užaugo šiame teatre. Tėveliai vaikams padovanojo teatro Ku-kū vėliavą atspindinčius saldžius namelius – kukučius su kiekvieno vaiko vardu. Kupiškio rajono savivaldybės vyresnioji mero padėjėja Lina Matekonienė įteikė Kupiškio rajono savivaldybės mero Dainiaus Bardausko padėkos raštą ir net du tortus – vieną mažiesiems aktoriukams, o kitą suaugusiųjų teatrui Stebulė, kuris gruodžio 26-ąją taip pat minėjo savo kūrybinės veiklos 30-tąjį jubiliejų. Kupiškio kultūros centro direktorė Jolita Janušonienė ir struktūrinių padalinių seniūnijose vedėja Inga Dovydėnienė linkėjo pasitikėjimo gyvenimo magija, neblėstančio kūrybiškumo, unikalių idėjų ir dar ilgų gyvavimo metų. KKC Skapiškio padalinio kultūrinės veiklos vadybininkė Skaistė Bakanienė mažuosius kukučius sulygindama su boružiukais, kurie eidami į teatrą atsiveda vieni kitus, įteikė kiekvienam po saldumyną – boružę. Lietuvos Respublikos seimo narys, seimo pirmininkės pavaduotojas Jonas Jarutis, prieš įteikdamas padėkos raštą, pasidžiaugė prisimindamas šio teatro susikūrimo pradžią, matydamas ypatingą teatrinės veiklos prasmę daugeliui skapiškėnų, tame tarpe ir jo vaikams Andrei ir Justinui, vaikystėje lankiusiems šį teatrą. Skapiškio klebonas Albertas Kasperavičius sveikindamas aktorius su premjera O, kalnas išsakė pamąstymus apie kalno reikšmę biblijoje ir taip pat pasidžiaugė plačiai sklindančiu garsu apie Skapiškio teatrinį gyvenimą. Sveikino Skapiškio miestelio bendruomenė, buvę aktoriai, jų šeimų nariai. Daug sveikinimų-laiškų Tarptautinės teatro dienos proga atsiuntė Skapiškio teatralų draugai iš visos Lietuvos ir užsienio

Režisierė Vita Vadoklytė atsidėkodama visiems už sveikinimus, už buvimą kartu kūryboje ir šventėje, esantiems ir buvusiems aktoriams, svečiams, tėveliams, visiems einantiems drauge teatriniu keliu, įteikė ženkliukus su vaikų ir jaunimo teatro studijos „Ku-kū“ vėliavos nuotrauka. Režisierė linkėjo, kad teatras būtų kiekvieno širdyje. Taip pat visiems drauge su Ukraina išgyvenantiems šių dienų nerimą, Vita linkėjo taikos ir ramybės. Ji sakė, kad ją giliai sujaudino ukrainiečio kario išsakyta svajonė kurioje jis pasakoja, kad rankose svajoja laikyti ne ginklą, o dukrelę. Tokia yra ir teatro prasmė – stiprinti dvasią ir matyti laimingas vaikų akis. Aukime ir stiprėkime teatro šviesoje.

Nuotraukos KKC vadybininkės Skaistės Bakanienės ir iš Skapiškio teatro archyvų.

 

kkc

Author kkc

More posts by kkc
Eiti prie turinio