Skip to main content
Apžvalgos

Tarptautinis teatrų festivalis „Pienių vynas“

By 9 spalio, 201221 gegužės, 2016No Comments

 

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, suaktyvėjo ir išplito tarptautinis kultūrinis bendradarbiavimas. Ypač tai akivaizdu teatro srityje. Teatras suartina skirtingomis kalbomis kalbančius žmones, iškelia kultūrų bendrumus ir skirtumus, tampa savitarpio supratimo, bendravimo ir bendradarbiavimo forma. Šia kryptimi daug veikia Lietuvos mėgėjų teatro sąjunga, 1993 m. įsitraukus į Tarptautinės mėgėjų teatro asociacijos AITA/ IATA veiklą. (Pasaulinė mėgėjų teatro asociacija AITA/IATA – tai nevyriausybinė organizacija skatinanti ir puoselėjanti viso pasaulio žmonių bendravimą, kūrybinį bendradarbiavimą ir švietimą per teatro meną. AITA/ IATA palaiko oficialius ryšius su UNESCO ir yra Tarptautinės teatrų organizacijos nuolatinio komiteto narė. Skapiškio mėgėjų teatras 1996 m. buvo priimtas į Lietuvos mėgėjų teatro sąjungą ir iki šiol yra šios organizacijos narys.

 
 
Aktyvi kitų respublikos teatrų tarptautinė veikla paskatino ir Skapiškyje pradėti organizuoti tarptautinius teatrų festivalius. Dirva tam jau buvo paruošta – suburti vaikų ir suaugusiųjų teatrai, atidaryti nauji erdvūs kultūros namai, pačių teatrų dalyvauta daugelyje respublikinių taip pat ir tarptautinių teatrų festivalių, pasisemta patirties.
 
 
 
1997 m. Skapiškyje surengtas Pirmasis tarptautinis Šiaurės ir Baltijos šalių kaimo teatrų festivalis „Pienių vynas“. Šis festivalis surengtas daugelio jėgomis, pastangomis ir lėšomis: Kupiškio kultūros ir švietimo skyriaus, vietos kultūros namų, Lietuvos mėgėjų teatro sąjungos, vidurinės mokyklos, seniūnijos, dešimčių talkininkų ir rėmėjų, ką ir kalbėti apie skapiškėnus vaidybos entuziastus. Festivalį finansavo Atviros Lietuvos fondas ir Kupiškio rajono savivaldybė.
 
 
 
 
Kodėl toks pavadinimas? Pagrindinė šio festivalio organizatorė ir režisierė Vita Vadoklytė ne tik vadovauja teatrui, bet ir gamina širdies negalavimus šalin genantį pienių vyną. Vos tik spėja pražysti plačiose Skapiškio pievose geltonpūkės pienės, jau gali pamatyti ten linksmai ir energingai lankstančią vaikų teatro trupę ir renkančią geltonus pienių žiedus būsimam vynui. Juk menas, teatras, kūryba, taip pat svaigina, kaip vynas. Kiekvienam festivalio teatro kolektyvui dovanojama po butelaitį šio gardaus gėrimo. Linksmiausiai „Pienių vyną“ apibūdino dramaturgas satyrikas Regimantas Kaškauskas: „Pienių vynas ir mėgėjų teatras labai panašūs dalykai: nuo jų būna linksma ir muša į galvas“.
 
 
 
 

 

Į pirmojo festivalio atidarymą arkliai atridino artistus, kitus svečius. Tarp pastarųjų – aktorius Ferdinandas Jakšys, režisierius Petras Bielskis, poetė ir vertėja iš Australijos Lidija Šimkutė, kt. Senoje Skapiškio bažnyčios varpinėje degė festivalio ugnis. Atidengtas tautodailininko Vytauto Jasinsko iškaltas akmuo šventei atminti. Tai kupiškėno tautodailininko dovana skapiškėnams, šiame akmenyje autorius iškalė kaukę ir 1997 metus. Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis atsiuntė sveikinimą: „Linkime, kad šis festivalis taptų vienu gražiausių, kylančiu iš mūsų šaknų, iš mūsų gelmių“. (Iš teatro studijos archyvo).
„Pienių vynas“ Skapiškyje prigijo ir tapo tradiciniu festivaliu. Šis festivalis vyko 1997 m., 1999 m., 2002 m., 2005 m., 2006 m., 2009m., 2012m. Festivalyje dalyvauja Lietuvos mėgėjų teatrai taip pat teatrai iš Latvijos, Lenkijos, Suomijos, Slovakijos, Prancūzijos.

 

 
 

 Vienas iš tikslų – profesionalaus meno sklaida Skapiškio miestelyje. Todėl festivaliuose ir teatrinėse šventėse Skapiškyje dalyvauja ne tik mėgėjų teatrai, vyksta pažintis su profesionaliuoju teatru. Festivalyje dalyvavao Valstybinis jaunimo teatras su spektakliu „Virto ąžuolai“, Nacionalinis dramos teatras su spektakliais „Laukiam skambučio“, „Poetė“. Vyksta susitikimai su aktoriais profesionalais – F. Jakšiu, T. Vaisieta, R. Varnaite, G. Storpirščiu, R Abukevičiumi, A. Čepaityte, R. Adomaičiu, E. Bajoryte, V. Kochanskyte, J.Matekonyte ir kt. Į festivalių programas įtraukiami ir monospektakliai, kūrybiniai vakarai, pokalbiai.

 

 

Renginys vyksta kaimo vietovėje, toli nuo kultūrinių centrų. Atvyksta ne tik vietiniai Skapiškio bendruomenės žiūrovai, bet ir žiūrovai iš viso Kupiškio bei kitų Panevėžio apskrities rajonų. Teatriniai festivaliai – puiki galimybė dalyviams ir žiūrovams bendrauti su Lietuvos ir kitų šalių teatrais, pažinti savo ir kitų šalių istoriją, kultūrą, papročius bei tradicijas.

 
 
 
 
Aktoriai turi unikalią galimybę per 3 dienas susipažinti su bendraminčių ieškojimais, su kitų šalių mėgėjų teatrų kūrybos tendencijomis.Tai puiki galimybė bendrauti su Lietuvos ir kitų šalių teatrų mėgėjais, o tai galimybė pažinti, kitų šalių kultūrą, istoriją, papročius bei tradicijas.

 

 
 

 

Režisierė, teatro magistrė Vita Vadoklytė
Mob. 8 616 96061
El. paštas: vadvita@yahoo.com
kkc

Author kkc

More posts by kkc
Eiti prie turinio