Apžvalgos

Žiemos saulėgrįžos šventė „Atoskrenda pova, leliumoj“

By 29 gruodžio, 2014 19 gegužės, 2016 No Comments
 
 

Sanai sanai, kai nieko nieko do nebuvo tik ūkai, tuos ūkuos buvo lizdas, kur tupėjo milžiniška untis unt vienintelio kiaušinio ir perėjo. Ale labai įsinorėjo lastėn ir išskrido jieškot maisto. Tadu užėjo labai smarkus lietus, sušlopo ir pėrtrūko tas lizdas, kiaušinis iškrito ir sudužo… iš apatinās lukšto dalės susikūra požemis, iš boltymo – vandenys, iš trynio – žėma, o iš viršutinas lukšto dalės – dungus, su žvaigždalam, mėnuliu ir saulali…

Žėmaj Dievas apgyvindino žmonas ir gyvulalius. Žmonas gyvulius laikė savo broliais, draugais ir niekadu ba reikalo jų nemedžiojo. Dėl to ir švinta mūsų protėviai žiemos saulėgrįžos švintį – gyvulių augintojų Naujuosius matus, saulalas sugrįžimų su visokiom apeigom, tikėjimais ir burtais apipindami tumsųjį matų laikotarpį. Kad tik graičiau susigrųžintų pavargusių saulalį ir diena jimtų ilgėt.
(mitas „Pasaulio susikūrimas“ kupiškėnų tarme)

Gruodžio 28 d. 13 val. Kupiškio kultūros centre įvyko Žiemos saulėgrįžos šventė „Atoskrenda pova, leliumoj“. Advento – Kalėdų papročių, burtų, dainų, sutartinių ir žaidimų programą parodė Kupiškio kultūros centro folklorinis ansamblis „Kupkėmis“, Salamiesčio pagrindinės mokyklos folklorinis ansamblis „Vijūnytė“ bei Kupos pradinės mokyklos būrelis „Pasakorių kertala“, vadovės Alma Pustovaitienė ir Dalia Kaktienė. Dainavo Gabija Stukaitė. Renginį režisavo Jūra Sigutė Jurėnienė. Scenografiją kūrė Gintautas Vaitonis.

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Fotografavo Gintarė Baseckaitė
kkc

Author kkc

More posts by kkc

Leave a Reply